A négy a cselekvés, a tettek, gyakorlatiasság száma. A tervek megvalósításához szervezettség és következetes végrehajtás szükséges.
1. Rakj rendet!
A rendetlenség fizikai síkon a folytonos keresgélés és a dolgok nem találása miatt időzavart idéz elő. Lelki síkon érzelmi zűrzavarhoz, lehangoltsághoz, depresszióhoz vezet, gondolati síkon pedig gátolja a tiszta, világos, átlátható gondolkodást.
Ahogy Popper Péter írta A belső utak könyve című művében:
„Akiben zűrzavar van – zűrzavart hoz létre környezetében. Akiben rend van – rendet teremt maga körül.”
Fontos tehát, hogy rendbe tedd a dolgaidat! Ezt kezdheted akár kívülről, fizikai síkon egy alapos nagytakarítással, szelektálással, lomtalanítással, de indulhatsz belülről is egy lelki nagytakarítással a gondolataid, elméleteid és nézeteid átvizsgálásával, újraértelmezésével és rendbe tételével. Én úgy tapasztaltam: mindegy, hogy melyik síkon indulsz neki, mert a dolog oda-vissza hat.
A lelki nagytakarítás során érdemes a következő életterületeket átgondolni (ezek nagy részét a grafológiai elemzés során is vizsgáljuk):
- Szellemi sík, mentalitás
- Saját magad
- Kedélyállapot, érzelmek
- Család, emberi kapcsolatok
- Munka, hivatás, karrier
- Pénzügyek
- Szabadidő, kikapcsolódás, kreativitás
- Ösztönök, motiváció
- Egészség
Gondold végig, hogy milyen gondolati, érzelmi „lomokat” halmoztál fel az adott területen, mi az, ami visszahúz, ami megakadályoz a kibontakozásban?
Amíg a régi, idejét múlt dolgokba kapaszkodsz, addig nem tudsz előre nézni, örülni a jelennek.
2. Teremts stabil alapokat!
A rendrakás során szembesülhettél azzal, hogy mely életterületeket hanyagoltad el a legjobban, mely életterületek működnek jól és melyeket szabályoztad túl. Tudod, hogy mely életterületeken lenne szükség nagyobb szervezettségre, és melyeken kell lazítanod.
A stabil alapok megteremtése azt jelenti, hogy elengeded a régit, szakítasz a merev, nem működő szokásokkal, nézetekkel, gondolatokkal. Ezáltal helyet csinálsz az újnak, vagyis hasznos, jól működő szokásokat alakítasz ki.
Tipp: a szokások kialakításában Stephen R. Covey A Sikeres Emberek Hét Szokása című könyve számodra is inspiráló lehet. Mi is ez a hét szokás?
- szokás – Proaktivitás- avagy aktív, kezdeményező hozzáállás kialakítása, aminek legelső lépése,hogy felismerjük a választásainkban rejlő erőt!
- szokás – Már a kezdetkor lásd a célt, mivel a célképzés nélküli jövőkép örökké csak álom marad!
- szokás – A fontos dolgokat tedd az első helyre. Ha a fontos dolgokat elódázod, akkor előbb-utóbb sürgőssé válnak. A sok sürgős dolog pedig kapkodáshoz, fejetlenséghez, rendetlenséghez vezet.
- szokás – Kölcsönös győzelemre és együttműködésre törekvés a versengés és a különállás helyett
- szokás – Először a másikat értsd meg, aztán értesd meg magad! (Hmmm… Ez egy kicsit meglepett, mert én a pont fordítva gondoltam… Bár ha azt nézem, hogy minden egyes grafológiai elemzés révén, amikor egy másik ember személyiségét ismerem meg önmagamról is sokat tanulok, akkor már nem is áll olyan távol a dolog ;-))
- szokás – Használd ki a szinergiákat és ismerd fel a csapatmunka előnyeit. Ha mindig mindent egyedül akarsz csinálni, akkor nehezen fogsz előrehaladni és sikereket elérni.
- szokás – Élezd meg a fűrészt, ha fát akarsz vágni…. Ez egy metafora arról, hogy miközben teljesen elmerülnél a célok megvalósításában, a güzülésben, időnként tégy olyan dolgokat is, amelyek feltöltenek, örömet szereznek, amelyek testileg-lelkileg megújulsz, különben kiégsz.
3. Dolgozz keményen!
Ha notórius halogató vagy, vagy ha önbizalomhiányban szenvedsz, akkor ez igazi kihívást jelenthet a számodra. A cselekvésnek ugyanis mindig van valami látszata, eredménye, ami lehet siker, de lehet kudarc is. A cselekvéssel és az újrapróbálással, azonban megtanulod az akadályokat és a nehézségeket kezelni, és megérted, hogy:
” A kudarc csak akkor kudarc, ha nem tanulsz belőle”.
Ronald Niednagel.
4. Fejleszd az akaraterődet!
Egy cél, egy terv megvalósításához irányított erőkifejtés szükséges. Belső erőre van szükséged ahhoz, hogy az első sikertelen próbálkozás után, felállj és továbbmenj, és ahhoz is, hogy következetesen haladj a célod felé.
Az akaraterő fejlesztésének legjobb módszere, ha megtartjuk a magunknak és a másoknak tett ígéreteket. Ha megtartjuk, amit ígértünk, az erősíti az önmagunkba vetett hitünket, megbízhatóságot, tartást és tisztességérzetet ad, ami növeli önbecsülésünket.